کد خبر: 100747

تاریخ انتشار: 2021/06/08 - 10:26

۸ راز افرادی که همیشه خانه‌ای تمیز دارند

تیتر3:باید اعتراف کنیم بودن در یک خانه تمیز و مرتب حتی با داشتن یک دکوراسیون ساده و معمولی، حس آرامش عجیبی در ما ایجاد می‌کند. ...

تیتر3:باید اعتراف کنیم بودن در یک خانه تمیز و مرتب حتی با داشتن یک دکوراسیون ساده و معمولی، حس آرامش عجیبی در ما ایجاد می‌کند. اما متأسفانه بسیاری تصور می‌کنند داشتن منزلی تمیز نیازمند ساعت‌ها تمیزی است. در این مطلب قصد داریم، نکات طلایی از نظافت منزل ارائه کنیم و به شما قول دهیم اگر این ۸ مورد ساده، اما مؤثر را انجام دهید، شما هم می‌توانید برای همیشه یک خانه تمیز داشته باشید. پس در کشف این رازهای جادویی با ما همراه باشید!

۱) از زمان‌های پِرت برای تمیز کردن استفاده کنید

برای درک بهتر موضوع، اجازه دهید مثالی بزنیم: فرض کنید منتظر جوش آمدن آب روی سماور یا کتری برقی هستید و در این زمان حال و حوصله‌ای برای انجام کاری که نیاز به تمرکز شدید دارد را هم ندارید. خوب وقت آن است که به سراغ تمیزکاری بروید و به این ترتیب این زمان بی‌حوصلگی را به یک زمان مفید تبدیل کنید؛ به گوشه و کنار اتاق یا آشپزخانه نگاهی بیندازید و مواردی که در سر جای خودشان نیستند را به مکان اصلی برگردانید. اگر ظرف کثیفی در سینک ظرف‌شویی خودنمایی می‌کند، می‌توانید آنها را بشویید یا در ماشین ظرف‌شویی جای دهید. به این ترتیب در این مدت زمان کم خواهید دید بخش کم، اما مهمی از خانه را تمیز کرده‌اید.

۲) ظرف‌ها را پس از استفاده بشویید

احتمالاً شما هم این تجربه را بارها داشته‌اید: پس از میل کردن ناهار و یا شام، احساس خستگی به سراغ‌تان می‌آید و دیگر مایل نیستید حتی ظرف‌ها را جمع کنید و در ماشین و یا سینک ظرف‌شویی قرار دهید.

اما این تجربه را از ما به یادگار داشته باشید: اگر تلاش کنید در چنین وضعیتی هم، ظرف‌ها را جمع کنید و اقدام به شستن آنها و یا قرار دادن در ماشین ظرف‌شویی کنید، متوجه می‌شوید این‌کار به مراتب زمان بسیار کمتری نسبت به تعویق انداختن آن نیاز خواهد داشت.

۳) در هنگام آشپزی، از ظرف‌های کثیف غافل نشوید

 

یکی از بخش‌های مهمی که همیشه در معرض کثیفی و بی‌نظمی قرار دارد، آشپزخانه است؛ مقر فرماندهی خانه! بنابراین این توصیه را جدی بگیرید: اگر می‌خواهید کثیفی و بی‌نظمی در خانه پخش نشود، مراقب این قسمت از خانه باشید، به ویژه زمانی که در حال آشپزی هستید. بدین‌ترتیب در هنگام آشپزی، از هر زمان خالی برای شستن ظروف کثیف شده استفاده کنید و ادویه‌ها و وسایلی که از قفسه کابینت بیرون آمده‌اند را به سر جای خود برگردانید. با این روش از وقت زیادی که پس از پخت غذا برای تمیزی نیاز خواهید داشت، جلوگیری کرده‌اید.

۴) مواظب طرح و نقش قالیچه‌ها و فرش‌ها باشید

فرش و قالیچه جایگاه مهمی در دکوراسیون خانه‌های ایرانی دارند و تقریباً همگی ما حواسمان هست تا لکه غذا و یا آبی روی آن ریخته نشود و یا از سایر کثیفی‌ها و آلودگی‌ها در آنها جلوگیری شود. برای رسیدن به این هدف، تلاش کنید همیشه جای مشخصی برای غذا خوردن داشته باشید تا همه فرش‌ها کثیف و لکه‌دار نشوند. اگر لکه‌ای روی فرش ریخت، به سرعت و با روش‌های درست تلاش کنید آنها را تمیز کنید و اجازه ندهید لکه‌ها برای مدت طولانی روی فرش باقی بماند و در طول هفته، مدت زمان مشخصی را برای جارو کردن به فرش‌ها اختصاص دهید.

همچنین شستشوی فرش‌ها را در زمان‌های مشخص جدی بگیرید. در حال حاضر به دلیل کمبود آبی که در ایران وجود دارد، توصیه می‌کنیم برای این کار ازسرویس قالیشویی آنلاین و معتبر استفاده کنید. این قالیشویی‌ها از دستگاه‌های پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند که با صرف آب کمتر، فرش‌ها را در بهترین شکل ممکن تمیز می‌کند. همچنین شستشوی فرش ماشینی و یا دستباف به طور جداگانه انجام می‌شود و مانع از تخریب بافت فرش می‌شود.

۵) از خلاقیت برای جمع‌آوری وسایل استفاده کنید

اگر در خانه‌ای زندگی می‌کنید که فضای کوچکی دارد (مشکل این روزهای ما در شهرها)، ممکن است با انبوهی از وسایل که جای مشخصی برای آنها ندارید، روبرو باشید. پیشنهاد می‌کنیم برای کمتر کردن این مشکل از روش‌های خلاقانه برای جمع کردن و نظم و ترتیب دادن به آنها استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید از وسایل دورریختنی مانند حلقه مقوایی دستمال توالت برای قرار دادن سیم‌های شارژ استفاده کنید. روش‌های جمع کردن و مرتب کردن لباس‌ها را برای فضاهای کوچک یاد بگیرید و با استفاده از این موارد، مشکل تراکم وسایل را کمتر کنید.

۶) از وسایل تمیز کننده مناسب استفاده کنید

 

یکی از مواردی که ممکن است شما را در تمیز کردن خانه دلسرد کند، نبود وسایل تمیز کننده مناسب و یا استفاده از وسایلی باشد که قدرت تمیز کنندگی خوبی ندارند. اما ناامید نشوید. سعی کنید این وسایل را مهیا کنید. برای تهیه آنها به سراغ اینترنت یا پرس و جو از دوستان و آشنایان بروید و پس از تهیه آنها را در جاهایی که به وجودشان نیاز می‌شود، قرار دهید تا در صورت نیاز بلافاصله از آنها استفاده کنید.

۷) فنگ‌شویی را جدی بگیرید

دوباره به کمد لباس، قفسه کتاب‌ها و دیگر وسایل خود نگاهی بیندازید؛ متوجه می‌شوید از بسیاری از این وسایل نه تنها استفاده نمی‌کنید، بلکه قصد استفاده از آنها را در آینده دور و نزدیک هم ندارید. بنابراین معطل نکنید؛ این وسایل را جدا کنید و از خانه بیرون کنید. می‌توانید آنها را به مراکز خیریه نیز اهدا کنید تا افرادی که به آنها نیاز دارند، استفاده بهتری از این وسایل بکنند.

۸) از سرویس‌های خدماتی کمک بگیرید

یکی از بهترین راه‌ها برای نداشتن دغدغه تمیزکاری خانه، کمک گرفتن از مراکزخدمات نظافت منزل است که به کمک نظافتچی‌های منزل، سرویس‌های بسیار خوبی را به متقاضیان می‌دهند. دستمزد این افراد ساعتی است و شما می‌توانید برای مدت زمان مشخصی از این افراد بخواهید در تمیز کردن کل خانه و یا بخشی از آن همراه شما باشند.

یکی از مزایای این شرکت‌ها آن است که شما مطمئنید افرادی با تجربه برای انجام نظافت منزل به شما کمک می‌کنند، قابل اعتمادند و به صورت شبانه‌روزی می‌توانید خدمات خود را سفارش دهید.

از این روش می‌توانید برای یک بار در هفته و یا ماه استفاده کنید و منزل را کامل تمیز کنید. پس از آن با دیگر روش‌هایی که در بالا اشاره شد، در تمیز نگاه داشتن خانه کوشا باشید؛ روش‌هایی که مطمئناً وقت چندانی در روز از شما نخواهند گرفت.

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو