کد خبر: 100332

تاریخ انتشار: 2021/05/29 - 12:49

گذر از رنج ها؛ مازندران نماد خواستن و توانستن

اختصاصی تیتر3:ایران با تمدن چندین هزار ساله هرگز از توفیقات مختلف دور نبوده است. دانشنمندان، فیلسوفان، نویسندگان،  شاعران، منجمان، مخترعین، مکتشفین، عالمان، زاهدان و جاهدان بیشماری که در طی تاریخ،  نامشان بر لوح افتخارات ایران ...

اختصاصی تیتر3:ایران با تمدن چندین هزار ساله هرگز از توفیقات مختلف دور نبوده است.

دانشنمندان، فیلسوفان، نویسندگان،  شاعران، منجمان، مخترعین، مکتشفین، عالمان، زاهدان و جاهدان بیشماری که در طی تاریخ،  نامشان بر لوح افتخارات ایران اسلامی درج شده است نشان دهنده ی عظمت و شکوه این تمدن و دیار است و به همین سبب مازندران نگین یشم این انگشتری همواره برتارک افتخارات کشور عزیزمان درخشیده است. اما آنچه یک برهه از تاریخ را برای ایران اسلامی پررنگ تر، بالنده تر و ارزشی تر می نماید، استقلال و آزادی نهفته در آن است که بی هیچ وابستگی به شرق و غرب جهان،  بر پای توانمندی ها و تلاش های خود ایستاده است و با اتکا بر قدرت و اقتدار مردمی،  در راه توسعه و پیشرفت گام برداشته است.

پس از انقلاب اسلامی ارکان مختلف نظام اعم از اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و هنری هم راستا باهم در مسیر سازندگی قرار گرفتند که علی رغم سنگ اندازی های خارجی و داخلی و در گیرودار دفاع مقدس و کوران تحریم های ددمنشانه، رشد و توسعه یافتند. قیاس شاخص های رشد ساختارهای مختلف کشور نشان می دهد؛ ایران امروز، ایران خواستن و توانستن، بدون وابستگی به دولت های شرق و غرب است .

دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فارغ از غلیان احساسات و هیجان میهن دوستی در سایه سار درایت ولایت فقیه در طی 43 سال گذر از رنج های برآمده از دشمنی های سیاسی، حاصل مشارکت های سیاسی و حضور با بصیرت مردم انقلابی در بزنگاههای تاریخی بوده است که با قرار گرفتن در کنار توسعه ی نظام فرهنگی و آموزشی و تحولات اقتصادی و بازرگانی و پیشرفت های فناوری و نظامی، ایرانی توانمند را رقم زده است که به تبع آن مازندران فرهیخته و تلاشگر که وام دار مردم علوی، ارزشی و دانشمند است؛ دچار تغییرات شگرف همراه با تحولات شکوهمند و عظیم شده است.

بررسی شاخص های توسعه ی سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مازندران نشان می دهد مردم دیار علویان و پهلوانان تشک ها و میادین رقابت های سخت و سنگین از این اقتدارگرایی دورنمانده اند و مقایسه دوران قبل و بعد از انقلاب مبین مازندران قوی امروز و ساخته ی 43 سال خودباوری، ایستادگی و تلاش روز افزون است.

در طی این سال ها دوستداران براندازی نظام همواره کوشیدند تا موفقیت های چشمگیر پس از انقلاب را کمرنگ و یا ناکافی جلوه دهند اما آیا آنان می توانند به این سوال پاسخ دهند که توسعه ی 95 درصدی هواشناسی، رشد 90 درصدی توسعه اقتصاد کشاورزی، رشد 90 درصدی حوزه علوم پزشکی و دانشگاهی، رشد 100 درصدی پارک علم و فناوری رشد، 87 درصدی شاخص های بیمه و تامین اجتماعی و رشد 90 درصدی در شاخص های تولید و توزیع برق و رشد100 درصدی در توزیع شبکه گازی و 95 درصدی آب و فاضلاب  و … چرا در زمان پیش از انقلاب با آن حجم از حمایت گری های غرب و شرق نیفتاده است؟ چرا این دستاوردهای مهم و حیاتی که جملگی مهر تاییدی بر  عملیاتی کردن شعار ما می توانیم پس از انقلاب است، در قبل از انقلاب حتی در حد برنامه ریزی اولیه اتفاق نیفتاده است ؟

در پیش از انقلاب در حوزه گاز رسانی به شهرها و روستاها هیچ یک از مناطق مازندران از این نعمت برخوردار نبودند اما امروز 170/505/1 واحد گازرسانی به اقصی نقاط مازندران حتی دورترین نقاط انجام شده است. امروز 2070 روستا از روشنایی برق برخوردارند درحالیکه در پیش از انقلاب تنها 738 روستا در مازندران دارای شبکه برق رسانی بوده اند. یکی از مهم ترین  و بالنده ترین افتخارات پس از انقلاب در حوزه علوم پزشکی رقم خورده است، در حالیکه پیش از انقلاب هیچ عضو هیات علمی،هیچ دانشجوی در مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در داخل استان وجود نداشت اما اینک مازندران با داشتن 4370 دانشجو و عضو هیات علمی در دانشگاههای علوم پزشکی یکی از قابل توجه ترین استان ها در داخل کشور در حوزه پزشکی محسوب می شود که با داشتن 3150 متخصص و فوق تخصص در رشته های مختلف پزشکی، سهولت دسترسی به پزشک حاذق و نجات جان هزاران مازنی را موجب شده است.

در تولید و صنعت خودرو مازندران امروز با ساخت265000 دستگاه خودرو به استانی صنعتی تبدیل شده است در حالی که در پیش از انقلاب عاری از هرگونه نگاه و رویکرد صنعتی بوده است . در حوزه استانداردسازی و نگاه نظارتی بر تولیدات و فعالیت های خدماتی و بازرگانی بدون داشتن حتی یک واحد نظارتی و سنجش استاندارد در پیش از انقلاب، مازندران امروز با بیش از 40000 واحد سنجش و ارزیابی و نظارتی درصدد ارائه بهترین و باکیفیت ترین خدمات به مردم مازندران است. در حوزه آموزش مهارت های فنی و حرفه ای با افزایش رشد 94 درصدی حرفه (از 60 به 1000 حرفه) و با افزایش تعداد مراکز به 20 مرکز دولتی و 928 مرکز خصوصی با افزایش 90 درصدی خدمات مواجه شده است . در حوزه تولید و پخش فراورده های نفتی با احداث 578 جایگاه سوخت مایع و رشد صددرصدی در احداث جایگاه سوخت cng و فعال شدن 57 دستگاه نفتکش به استانی مورد توجه در این خصوص تبدیل شده است. بسیاری از تغییرات در خصوص افزایش خطوط ریلی، فرودگاهی،خطوط زمینی و هوایی و همچنین سرانه ورزشی و تفریحی ، سرانه آموزشی و تربیتی و …. نیز صورت گرفته است که همگی قابل بررسی و اثبات است.

استان مازندران با رشد در شاخص های مختلف از استانی صرفا توریستی و تفریحی در جایگاه استانی توانمند اقتصادی و پیشرفته قرار گرفته است که مقیاس های فوق به تنهایی روشنگر تفاوت های چشمگیر تحولات پیش و پس از انقلاب است. همگی این موفقیت ها با درایت مردم و مشارکت بالای سیاسی آنان در بزنگاههای مهم تصمیم گیری صورت گرفته است. سرمایه عظیم اجتماعی که بسیاری از دشمنان این آب و خاک این میزان از ایستادگی و مقاومت و تلاش را برنتابیده و درصدد حذف آن از تقویم تاریخ کشور هستند که بی شک در این شرایط حساس مردم چنین فرصتی را به آنان نخواهند داد.

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو