کد خبر: 97792

تاریخ انتشار: 2021/03/29 - 21:41

درباره ی مفهوم ورود تازه نفسان به عرصه انتخابات 

تفسیر به رای نکنیم!

اختصاصی تیتر 3/ سرویس سیاسی: آنچه می تواند ساختار سیاسی و نظام حاکم بر جامعه ای را از گزند فرسودگی مدیریتی نجات دهد و در ...

اختصاصی تیتر 3/ سرویس سیاسی: آنچه می تواند ساختار سیاسی و نظام حاکم بر جامعه ای را از گزند فرسودگی مدیریتی نجات دهد و در طول دوران متمادی سرزنده نگاه دارد، گردش مدیریتی در آن است. به عبارتی دیگر همانگونه که نظام اداری نیازمند جابه جایی شغلی افراد جهت استفاده بهینه از ظرفیت و پتانسیل علنی، مدیریتی و خلاقیت افراد است، ساختارهای سیاسی خرد و کلان نیز از این امر مستثنی نیستد.

 

انتخابات به عنوان نماد دموکراسی هر جامعه ای نیز در همین راستا پایه ریزی شده است تا امکان نقل و انتقال کرسی های تصمیم گیری در هر دوره ای فراهم گردد. همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در بیانات مهم خود در آغازین لحظات سال نو از لزوم نوسازی در جنبه داخلی کشور سخن گفتند و بر حضور افراد تازه نفس و باانگیزه تاکید کردند، این مهم می تواند باعث ایجاد تحول و چه بسا سرعت در مسیر توسعه ی کشور گردد.

 

اما آنچه نیاز به واکاوی آن احساس می شود تشریح مفهوم “تازه نفس” می باشد. بهره گیری از این واژه در شعارهای انتخاباتی و منصوب نمودن آن به بیانات معظم له نشان می دهد نوعی برداشت و تفسیر به رای از این مفهوم شکل گرفته است. اساسا انتخابات جهت جلوس افراد بر کرسی های مهم و حساس تصمیم گیری است لذا هرگونه اشتباه در انتخاب می تواند مستوجب صدمات جبران ناپذیری گردد. همانگونه که در چند وقت اخیر شاهد انحلال چندین شورای شهر به جهت تخلفات گسترده مالی و اداری بوده ایم.

 

 

هیچ کدام از ساختارهای حاکمیتی و حساس نظام اعم از مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و … توسط افراد بی تجربه و نازه نفس مدیریتی اداره نشده است و همواره به دست افرادی باتجربه و عالم به ارکان های مهم تصمیم گیری بوده است  لذا باید به این مفهوم از منظر دیگری نگریست، همان بعد ناپیدا و عمیق آن!

 

تازه نفس به معنی حضور افرادی با تجربه ی مدیریتی اما با ایده های خلاق و نو است که تاکنون فرصت حضور در انتخابات را نداشته اند و یا فرصت به آن ها داده نشده است.‌ آنانی که  تازه نفس بودن را صرفا در مقیاس جوانی و بدون سبقه ی اجرایی تفسیر می کنند آیا تاکنون شاهد حضور این افراد در شورای شهرها نبوده اند و زیان های ناشی از بی تجربگی و هیجان زدگی آنان از حضور در شورا را شاهد نبوده اند؟! و چه بسیار افراد باتجربه ی فراوان که اشتباهات مهلکی را رقم زدند!

 

آنچه لزوم آن در انتخابات پیش رو مشهود است حضور غاطبه ای از افراد سالم مدیریتی است که علی رغم داشتن سبقه ی مدیریتی از روحیه و نفس تازه ای در خدمت رسانی باتوجه به برنامه های ارائه شده ی خود برخوردارند. افرادی که تازه نفس در رانت خواری، امتیازدهی و فرصت طلبی و فرصت دهی نیستند و می توانند میان میل خدمت رسانی و تجارب مدیریتی خود توازن برقرار نموده و به دور از افراط و تفریط ها و شعارهای پوپولیستی، به نوسازی ساختار مدیریت شهری روی آورند. همانانی که جهت حضور در شورا برچسب تازه نفسی به خود نزده و در عمل نشان داده اند مقید به خدمت و اجرای منویات رهبری و نظام هستند.

 

مازندران به عنوان استانی که تاکنون نمره ی خوبی در شوراهای اسلامی شهرهای خود نداشته است، نیازمند توجه جدی به تاکیدات نگارش شده بوده و باید خود را برای یک ساختار شکنی که تجلی آن در بی توجهی به لیست های منصوب به افراد و رجال سیاسی محلی است، آماده سازد. تنها راه برون رفت از انتخاب سنتی نامزدها و ورود افراد شایسته و به فرموده مقام معظم رهبری تازه نفسان در نوسازی دستگاههای اجرایی، توجه به سابقه ی خدمات رسانی نامزدها و برنامه های ارائه شده می باشد.‌

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو