کد خبر: 100659

تاریخ انتشار: 2021/06/06 - 15:52

درباره ی وا اسفای کاندیداها و لزوم تغییر رویکرد در مناظره بعدی

از مریخ آمدگان!

اختصاصی تیتر 3/ سیاسی: انتخابات به عنوان مردم سالاری دینی در ایران همواره مایه شور و شعف مردمی و البته مهر تاییدی بر مشروعیت و ...

اختصاصی تیتر 3/ سیاسی: انتخابات به عنوان مردم سالاری دینی در ایران همواره مایه شور و شعف مردمی و البته مهر تاییدی بر مشروعیت و جمهوریت نظام بوده است. اما این آزمون بزرگ سیاسی و دینی هرگز خالی از انتقادات نبوده است. مناظرات انتخاباتی در طی دو دهه اخیر به عنوان تجلی برنامه 4 ساله ی یک کاندید، به یک پیوست تبلیغاتی غیرقابل حذف تبدیل شده است که از میان فراز و نشیب های خود ابزار سنجش رفتاری، اخلاقی، مدیریتی مهارتی، دانشی و … کاندیداهای مختلف بوده است.

 

اما اولین‌مناظره انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم با بگم بگم ها به اتمام رسید. آنچه در این مناظرات کمتر به چشم می‌خورد بحث و گفتگو های تخصصی و اعلام برنامه ها به شکل واضح، روشن و شفاف بوده است. هیجان مناظراتی همیشه در انتخابات ریاست جمهوری وجود داشته اما شاید اوج هیجان در مناظره انتخاباتی به سال ۸۴ و در زمان حضور احمدی‌نژاد در مناظرات انتخاباتی برمی‌گردد و پس از آن در سال ۸۸ مناظرات مختلف در بین دو طیف و جناح اصلاح طلب و اصولگرا و شاید پیش از این جنس مناظرات به این شکل و تا این حد زمخت و برنده نبوده است!!

اما آیا به راستی این زمختی و برندگی کارساز بوده است؟ آیا توانسته مردم را در تشخیص صحیح انتخاب درست، همراهی راهنمایی نمایند؟! آیا به راستی این جنس از مناظرات انتخاباتی راهگشا بوده است؟! و آیا به راستی می توان به آرای برآمده از این مناظرات اکتفا و توسل کرد ؟!

پاسخ به این سوالات واضح و مبرهن است، هرگز نمی توان در زمان اوج هیجان، تصمیم گیری درستی داشت و قطعاً هر آنچه در زمان غلیان احساسات بروز پیدا میکنند برآمده از تفکر و اندیشه و بینش صحیح نیست. شاید به همین خاطر است که کاندیداها در مناظرات انتخاباتی به جای انجام مباحث تخصصی و عملیاتی و اعلام برنامه ها و ساز و کارهای اجرایی خویش سعی دارند که با دستکاری احساسات مردم، آنها را در جهت امیال خود همراه سازند. بگم بگم های انتخاباتی و وااسفاهای مناظراتی چیزی جز ایجاد شور انتخاباتی نخواهد داشت و آنچه در این میان مغفول می‌ماند شعور انتخاباتی است. گرچه مردم سعی می کنند با توجه به شرایط سخت اقتصادی کنونی،انتخابی داشته باشند تا آنها را از این وضعیت اسف بار نجات دهد اما اولین مناظره انتخاباتی نشان داد که هیچ یک از کاندیداها سعی بر نمایش یک رئیس‌جمهور در آینده نداشتند و آنها بیشتر از آنکه به فکر نشان دادن وجاهت قانونی، حقوقی و کاریزمای ریاست جمهوری از خود باشند، به دنبال غلیان احساسات عمومی بودند.

انواع و اقسام طعنه و کنایه ها، تهمت‌ها و بگم بگم های سیاسی و اقتصادی نشان داد، اغلب کاندیداهای حاضر در انتخابات نمی‌خواهند وضعیت کنونی را اصلاح کنند، بلکه به دنبال راه فراری در آینده برای خود در جهت به گردن نگرفتن وضعیت سخت اقتصادی هستند.

غالب کاندیداهای حاضر نشان دادند که گویی در ایران زندگی نمی کردند و هیچ گونه مسئولیتی در ساختار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نظامی کشور نداشتند و همگی از مریخ آمده اند و وضعیت موجود تنها توسط آنها به عنوان آدم های فضایی قابل حل است. 

انتظار می رود کاندیداها در مناظرات بعدی، با پذیرش مسئولیت خود در برخی نقدهای ساختاری و بیان نقظه نظرات و آسیب شناسی علمی و درست خود از وضع موجود و با تمسک به برنامه های خود و احترام بیشتر به مخاطبین ، در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) حرکتی ماندگار در جهت تواصوا بالحق داشته و انتخاب گزینه اصلح  و درست را از میان یک مناظره درست رقم بزنند.

 

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو