کد خبر: 93243

تاریخ انتشار: 2020/12/31 - 11:05

مدیرکل انتقال خون مازندران خبر داد:

کاهش 20 درصدی مراجعه کنندگان اهدای خون از ابتدای شیوع کرونا

اختصاصی تیتر3:مدیرکل انتقال خون مازندران گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا شاهد کاهش آمار مراجعه‌کنندگان برای اهدای خون باتوجه به قرنطینه خانگی بودیم که این ...

اختصاصی تیتر3:مدیرکل انتقال خون مازندران گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا شاهد کاهش آمار مراجعه‌کنندگان برای اهدای خون باتوجه به قرنطینه خانگی بودیم که این کاهش در استان مازندران زیر ۲۰ درصد بوده است.

ذوالفقار تقوی اظهار کرد: طی ۹ ماهه امسال حدود ۱۱۴ هزار نفر به مراکز ثابت و سیار انتقال خون مراجعه کردند که از این تعداد حدود ۹۲ هزار نفر خون اهدا کردند و این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷ تا ۸ درصد کاهش داشته است.

*۱۴ هزار بیمار خاص استان چشم‌انتظار اهدای خون

وی با بیان اینکه استان مازندران  جز دو یا سه استان کشور بوده که دارای  بیشترین آمار بیماران خاص است، تصریح کرد: حدود ۱۴ هزار بیمار خاص استان ازجمله بیماران تالاسمی، هموفیلی، سرطانی و دیالیزی در استان نیاز مستمر به خون و فرآورده‌های خونی دارند که درواقع نزدیک به ۳۰ درصد خون‌های اهدایی توسط این بیماران مصرف می‌شود.

* حضور مستمر اهداء کنندگان خون با توجه به محدودیت در زمان نگهداری خون

مدیرکل انتقال خون مازندران در ارتباط با ذخیره‌سازی خون به مدت طولانی بیان کرد  :  این مایع حیات بخش  قابل ذخیره‌سازی همانند اجناس مورد نیاز ما نیست به این معنا که نمی‌توانیم بگوییم  که این خون را  ذخیره‌سازی می‌کنیم و تا یک‌سال آینده برای توزیع در اختیار مراکز درمانی استان قرار دهیم.

تقوی با اعلام اینکه مدت زمان نگهداری خون و فرآورده‌های خونی بسیار محدود است، اضافه کرد: به‌عنوان نمونه فرآورده‌ای همانند پلاکت تنها سه روز ماندگاری دارد که باید حضور مردم به‌صورت مستمر و مداوم باشد.

* تاثیر باورهای نادرست  برای اهدای خون

مدیرکل انتقال خون مازندران سهم اهدای خون بانوان را در این مدت ۳ هزارو ۵۳ واحد خون  دانست و گفت با توجه به  اینکه بانوان ۵۰ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، انتظار داریم مشارکت بیشتری در این زمینه داشته باشیم. 

 تقوی با اشاره به وجود برخی مشکلات  بانوان برای اهدای خون، بیان کرد: متاسفانه باورهای نادرستی بین بانوان جامعه برای اهدای خون وجود دارد که بانوان کم خون هستند و یا به لحاظ قوای جسمانی ضعیف بوده که باید این باورهای نادرست را از بین برد.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای جهان نگاه ویژه‌ای به اهدای خون بانوان دارند، اظهار کرد: در کشور ما تنها چند استان در مقایسه با سایر استان‌ها سهم ۸ درصدی اهدای خون بانوان را دارند اما در استان مازندران متاسفانه ۳.۵ درصد بانوان در زمینه اهدای خون مشارکت دارند.

*اجرای برنامه هایی با هدف آگاهی بخشی بانوان در اهدای خون

مدیرکل انتقال خون مازندران اضافه کرد: در این راستا برنامه‌ای را با محوریت مشارکت بانوان مازندرانی با همکاری طوسی مدیرکل بانوان استانداری مازندران آغاز  کردیم که هدف‌مان این است از ادارات کل، فرمانداری‌ها، شوراها، دهیاری‌ها ، سمن‌ها و سایر رابطان فرهنگی انتقال خون مشخص شده و  توسط تیم آموزشی انتقال خون آموزش‌های لازم داده شود تا انشاالله با آموزش و آگاهی بخشی به بانوان بتوانیم اهدای خون را در بانوان فرهنگ‌سازی کنیم و شاخص اهدای خون بانوان را در استان  ارتقاء ببخشیم که تمام هدف ما مشارکت بانوان مازندرانی در اهدای خون است.

*سامانه نوبت دهی اینترنتی انتقال خون

مدیرکل انتقال خون مازندران به سامانه نوبت‌دهی اینترنتی انتقال خون مازندران اشاره کرد و گفت: داوطلبان اهدای خون می‌توانند با مراجعه به این سامانه نوبت دریافت کرده و  بدون معطلی با حضور در مرکز مربوطه خون خود را اهدا کنند.

تقوی در پایان با اعلام اینکه به همه گروه‌های خونی نیاز داریم، بیان کرد: به تمام مردم این اطمینان خاطر را می‌دهیم که صد درصد موارد بهداشتی در تمامی مراکز انتقال خون رعایت می‌شود و مردم با خیالی راحت به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه کرده و هیچ‌گونه خطری در این مراکز آنها را تهدید نمی‌کند .

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو