کد خبر: 86225

تاریخ انتشار: 2020/09/19 - 10:37

چند اخبار کوتاه از جهاد کشاورزی مازندران

تیتر3:مگس میوه در 350 هکتار از باغ های محمودآباد ردیابی شد/ نصب 15 هزار کارت زرد سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی محمودآباد از شناسایی و ردیابی مگس ...

تیتر۳:مگس میوه در ۳۵۰ هکتار از باغ های محمودآباد ردیابی شد/ نصب ۱۵ هزار کارت زرد

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی محمودآباد از شناسایی و ردیابی مگس میوه مدیترانه ای در ۳۵۰ هکتار از باغ های این شهرستان از ابتدای امسال تاکنون خبر داد.

 سید محمد زمانی گفت: ردیابی و شناسایی مگس میوه مدیترانه ای در ۳۵۰ هکتار از باغ های مرکبات و سیاه ریشه محمودآباد در ۶ ایستگاه پیش آگاهی از ابتدای امسال انجام و تاکنون ۱۵ هزار کارت زرد، ۱۵۲ عدد فرمون، ۲۶۴ عدد قرص سراتینکس و ۲۴ عدد تله مکفیل برای ردیابی جمعیت این آفت در باغ‌های میوه نصب شد.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد با بیان اینکه مگس بالغ معمولاً در پشت برگ یا سطح زیرین میوه استراحت می‌کند و در شرایط عادی پرواز مگس کوتاه بوده و اغلب در سطح میوه های مجاور خسارت وارد می‌کند، افزود: این آفت اگر در معرض باد شدید قرار گیرد تا مسافت یک تا دو کیلومتری و حتی بیشتر از محل اولیه خود می تواند پرواز کند.

زمانی خاطرنشان کرد: تجهیـز نمایندگی‌های مجاز فروش سموم شیمیایی به اقلام و تجهیزات موردنیاز برای ردیابی و مبارزه با این آفت، اطلاع‌رسانی به شوراها و دهیاران روستاها و برگزاری کلاس‌های آموزشی و توزیع اطلاعیه‌های ترویجی برای تسریع در برداشت میوه‌های رسیده روی درخت و جمع آوری و دفن میوه‌های ریخته شده پای درخت و آموزش زمان و نحوه مبارزه با این آفت تأکید کرد.

وی تصریح کرد: نصب تله‌های جلب‌کننده یا تله‌های زرد چسبنده در باغات آلوده، جمع‌آوری و معدوم کردن میوه‌های آفت‌زده و مشکوک با غرقاب کردن در ظروف بشکه‌ای حاوی آب و مشتقات نفتی، مدفون کردن میوه‌ها در عمق ۵۰ سانتی‌متری خاک، سوزاندن میوه‌های آفت زده، طعمه پاشی تنه و سرشاخه‌های اصلی درخت به‌ویژه قسمت‌های آفتاب‌ گیر درخت با پروتئین هیدرولیزات ۲ تا ۳ درصد به همراه سم مالاتیون با دوز دو در هزاراز راهکارهای کنترل این آفت است.

قلع و قمع ۴۰ تغییر کاربری غیرمجاز در چالوس/ ۱۰ هکتار زمین کشاورزی به چرخه تولید بازگشت

دیر جهاد کشاورزی چالوس از قلع و قمع ۴۰ مورد تغییر کاربری غیرمجاز و بازگشت ۱۰ هکتار اراضی کشاورزی این شهرستان به چرخه تولید خبر داد.

 یزدانقلی خزایی پول اظهار کرد: به منظور اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات، ۴۰ قطعه دیوارکشی و جاده سازی شهرکی غیرمجاز در روستای گرامجان شهرستان چالوس برابر دستور دادستان شهرستان و با حضور نیروی انتظامی، نماینده دادستان و اکیپ ویژه امور اراضی مدیریت جهاد کشاورزی چالوس قلع و قمع و به حالت اولیه برگشت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چالوس افزود: با اجرای این عملیات، ۱۰ هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان به چرخه تولید بازگشت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چالوس با بیان اینکه حفظ بستر تولید، جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی و برخورد با افراد سودجو از دغدغه های جدی این مدیریت است، گفت: کسانیکه قصد تغییر کاربری زمین های کشاورزی خود را دارند قبل از هرگونه اقدام، برای اخذ مشاوره و مجوزهای قانونی به این مدیریت و مراکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

مبارزه با بالشک مرکبات از ۳۰ شهریور به مدت سه هفته/ نکات فنی باغداری

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران زمان مناسب برای مبارزه شیمیایی نوبت دوم علیه آفت بالشک مرکبات را از تاریخ ۳۰ شهریور ماه امسال به مدت ۳ هفته بعد از زمان شروع مبارزه اعلام کرد.

 عبدالرحمن زاغی با اشاره به ضرورت پیشگیری و کاهش خسارت مگس میوه مدیترانه ای و نسل دوم آفت غالب (بالشک) مرکبات در کانون های آلوده، به ارائه نکات و توصیه های فنی در این خصوص پرداخت و گفت: برای پیشگیری از خسارت آفت مگس میوه مدیترانه ای، اجرای کامل دستورالعمل مبارزه در کانون های آلوده مناطق مرکزی استان، بویژه باغات مختلط نارنگی انشو پیش رس الزامی است.

وی تسریع در برداشت تمامی میوه هایی که از نظر فیزیولوژی رسیده باشند، نظیر سیب، گلابی، انجیر و نارنگی انشو پیش رس را ضروری دانست و افزود: شکار انبوه آفت با نصب تله های جلب کننده تغذیه ای حاوی سراتراپ، سراتینکس یا پروتئین هیدرولیزات به تعداد ۳۰ تله در تراکم پائین، ۵۰ تله در تراکم متوسط و ۸۰ تله در صورت مشاهده جمعیت بالا با مشاوره و هماهنگی کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک های گیاهپزشکی برابر دستورالعمل مربوطه اقدام شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران به طعمه پاشی براساس دستورالعمل کمیته پیش آگاهی (شکار مگس میوه مدیترانه ای در هرتله بیش از ۳ عدد در روز) در باغاتی که میزبان حساس نظیر نارنگی پیش رس وجود دارد، توصیه و تاکید کرد در صورت نزدیک شدن به زمان رسیدن و برداشت میوه در صورت لزوم طعمه پاشی به فاصله ۵ روز تکرار شود.

 این مسوول بر رعایت بهداشت کف باغ با جمع آوری میوه های ریخته شده پای درختان و دفن آنها در عمق ۵۰ سانتی متری خاک و  نکات قرنطینه ای در جابجایی میوه بین استان ها و عدم انتقال میوه های آلوده به سایر مناطق استان و مبارزه شیمیایی (کاور اسپری) با حشره کش های مالاتیون یا دیپترکس برابر دستورالعمل مربوطه با نظر کارشناس حفظ نباتات و کلینیک گیاهپزشکی، ۲۵ روز قبل از رسیدن و برداشت میوه تاکید کرد.

زاغی درباره شپشک های مرکبات تصریح کرد: در صورت مشاهده کانون های آلوده به آفات شامل سپردار قرمز، سپردار قهوه ای و کنه در اسرع وقت نسبت به کانون کوبی باغات و صرفا درختان آلوده با حشره کش و کنه کش های توصیه شده، اقدام شود.

وی زمان مناسب برای مبارزه شیمیایی نوبت دوم علیه آفت غالب باغات (بالشک مرکبات) را از تاریخ ۳۰ شهریور ماه امسال به مدت ۳ هفته بعد از زمان شروع مبارزه اعلام کرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران تاکید کرد: قبل از مبارزه شیمیایی، باغداران با ارائه نمونه های حاوی آفت جمع آوری شده از باغ به کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک های گیاهپزشکی مشاوره و با دریافت نسخه گیاهپزشکی نسبت به تهیه سموم توصیه شده از فروشگاه های مجاز و معتبر در قبال اخذ فاکتور اقدام کنند.

وی به مصرف روغن امولسیون شونده (ترجیحاً روغن EC) همراه با سموم توصیه شده به میزان ۳ تا ۵ لیتر در ۱۰۰۰ لیتر آب توصیه و تصریح کرد: در صورت افزایش دمای هوا به بیش از ۳۳ درجه سانتیگراد از مصرف روغن امولسیون شونده خودداری شود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به فعالیت چشمگیر دشمنان طبیعی آفات در این برهه زمانی، تاکید کرد:  مبارزه با آفات در این مرحله به صورت لکه گیری اقدام و از سمپاشی درختان بدون آفت خودداری شود و برای پیشگیری از تنش های محیطی آبیاری درختان قبل از مبارزه شیمیایی انجام شود.

زاغی برای پیشگیری از اثرات سوء احتمالی توصیه و تاکید کرد: از مصرف سموم و روغن امولسیون شونده فاقد مشخصات، تاریخ منقضی و توصیه نشده خودداری و از اختلاط حشره کش ها با کودهای شیمیایی همراه سمپاشی اجتناب و از حشره کش های توصیه شده شامل، آدمیرال، آپلاود، دورسبان، استامی پراید، اتیون و مالاتیون استفاده شود.

 

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو