کد خبر: 89603

تاریخ انتشار: 2020/11/10 - 12:01

مازندران محبوب معدنچیان غیرمجاز بیت کوین!

تجارتی که به اندازه یک نیروگاه، برق می بلعد

تیتر3: کشف ۴۵ دستگاه استخراج ارز دیجیتال بیت کوین و تجهیزات جانبی آن به ارزش تقریبی ۱۵ میلیارد ریال در شهرستان آمل طی هفته گذشته ...

تیتر3: کشف ۴۵ دستگاه استخراج ارز دیجیتال بیت کوین و تجهیزات جانبی آن به ارزش تقریبی ۱۵ میلیارد ریال در شهرستان آمل طی هفته گذشته بار دیگر نام مازندران را در صدر اخبار حوادث دنیای دیجیتال قرار داد.

مازندرانی ها که همواره به سرسختی و پافشاری بر سنت ها و باورهایشان معروف بودند، حالا مدت هاست درب بازارهای های اقتصادی و فرهنگی خود را رو به دنیای دیجیتال گشوده اند و این مهم بی شک با گستره بالای پوشش اینترنت در مازندران ارتباطی تنگاتنگ دارد.

مازندران رتبه نخست پوشش اینترنت در کشور را داراست و سالهاست در جمع سه استان پرکاربر فضای مجازی ایران است. نزدیکی این استان به پایتخت، رشد چهره های سرشناس فضای مجازی از این خطه و به احتمال زیاد رابطه خوب مازندرانی ها با وزرای ارتباطات دولت های مختلف از جمله دلایل زیرساختی و رشد استفاده از فناوری های نوین بر خط در این استان است. ضمن اینکه مازندران تنها استانی است که مخابرات اصلی آن در شهری به جز مرکز استان قرار دارد.

اما سوال اینجاست که چرا کیفیت کاربران فضای مجازی استان، همطراز با کیفیت زیرساختی این فضا رشد نکرده و یا بهتر بگوییم چرا تخلفات یا جرایم سایبری نیز همپای رشد کمی و زیرساختی در استان افزایش پیدا کرده است؟

نخستین بار و در سال 1393 رييس پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات مازندران به رشد سریع جرایم سایبری در این استان هشدار داد و گفت: به دليل ضريب بالاي نفوذ اينترنت در مازندران ، سرقت ،كلاهبرداري و جرايم اخلاقي در فضاي مجازي رو به افزايش است. وی همچنین شرط بندی را از دیگر آفات فضای مجازی در مازندران و کشور دانست.

امروزه نیز با پیشرفت تکنولوژی و فضای دیجیتال جرائم جدیدی شکل گرفته که پیشتر وجود خارجی نداشتند. به همین دلیل پلیس فتا با رویکردی تخصصی در نیروی انتظامی تشکیل شد.

بیت کوین نیز از جمله همان بدعت های دیجیتالی است که هرچند نامش تاحدی آشنا به نظر می رسد اما کیفیت محتوایی آن همچنان برای بسیاری از مردم نا آشناست.

بیت کوین در واقع نوعی پول یا مسکوک غیرفیزیکی است که وسیله ی تجارت در بستر اینترنت است و بیشتر به حواله ها و تراکنش های بانکی شباهت دارد. این ارز به صورت الکترونیکی تولید و عرضه می شود. شبکه این ارز دیجیتال به صورت غیر متمرکز و کاربر به کاربر است. هیچ شخص یا نهادی این شبکه را کنترل نمی کند. ارز دیجیتال بیت کوین نمی تواند خارج از برنامه ریزی انجام شده، چاپ یا خلق شود و تعداد آن محدود است. فقط 21 میلیون بیت کوین برای همیشه تولید می شود. تراکنش های شبکه بیت کوین، در یک لاگ عمومی با تکنولوژی بلاک چین ذخیره می گردند.

ارزش بیت کوین منوط به پذیرش جایگاه حقوقی آن از سوی دولت هاست. تا بحال هیچ دولتی حتی ژاپن  بیت کوین را بعنوان پول نپذیرفته و دولت های آمریکا و چین هم بر کالا بودن بیت کوین تاکید دارند.

بیت کوین ها معمولا از راه فعالیت های استخراج (ماینینگ) که همان فرایند پردازش تراکنش های بیت کوین است به دست می آید البته این روش نیازمند در اختیار داشتن کامپیوتر ها وسخت افزار های قدرتمندی است و برق بسیاری نیز مصرف میکند.

در ایران چند سالی است که تب استفاده و خرید و فروش این ارز بالا گرفته اما حتی همه ی خریداران و  فروشندگان نیز اطلاعی از وضعیت قانونی بیت کوین در ایران  ندارند. ابتدا در تاریخ 9 دی 96 بود که بانک مرکزی طی اطلاعیه ای به کارگیری ابزار بیت کوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد. اما این حکم به معنای ممنوعیت کامل بیت کوین و ارزهای دیجیتال نبود اما امسال دولت در چرخشی که به احتمال زیاد به تحریم ها ارتباط دارد استفاده و استخراج بیت کوین را قانونی و منوط به دریافت مجوز نمود.

پیش از این اطلاعیه حتی تصاویری از یک مرکز استخراج بیت کوین در تهران منتشر شد که ظاهراً توسط یک سرمایه گزار جوان اروپایی تأسیس شده است.

اما پرسش اصلی این است که چرا علی رغم عدم آشنایی ایرانی ها با این ارز نوین استخراج بیت کوین در ایران توجه جهانی و منطقه ای را به خود جلب کرده است؟ در چنین شرایطی در ایران به دلیل برق ارزان قیمت و یارانه ای به ویژه در مکان هایی که هزینه برق حتی ارزان تر محاسبه می شود هزینه استخراج ارز های دیجیتال بسیار کمتر از سایر نقاط جهان است و همین موضوع منجر شده است که حتی در طول یک سال گذشته چینی ها برای استفاده از برق ارزان قیمت برای استخراج ارز های دیجیتال به ایران هجوم بیاورند.

هر کیلووات ساعت برق در ایران کمتر از شِش دهم یک سنت است در حالی که قیمت همین میزان برق در ایالات  متحده آمریکا ۱۲ سنت و در کشوری مثل آلمان ۳۵ سنت است

مناطق کوهستانی و شمالی کشور به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب جهت استفاده از ماینینگ ها که وسیله استخراج بیت کوین هستند ایده آل به شمار می آیند. همچنین دسترسی به زیرساخت های توزیع برق مناسب و نزدیکی به نیروگاه های تولید برق نیز از نکات مهم برای انتخاب محل مزرعه استخراج بیت کوین است.

به عنوان مثال مازندران به دلیل دارا بودن بیشترین مصرف کننده برق یارانه‌ای و رایگان که به واسطه کشاورزی بودن و صنعتی بودن و همچنین تعداد بالای بقاء متبرکه و مساجد، همواره یکی از بیشترین مراکز جلب توجه استخراج کنندگان بیت کوین بوده و هراز چند گاهی مسئولان آمار هایی از مبارزه با تولید کنندگان غیر قانونی این رمزارز ارائه میکنند ، از کشف هزار و صد دستگاه ماینر در بابلسر یا کشف 4 هزار و 967 دستگاه تولید ارز دیجیتال”بیت کوین” قاچاق به ارزش 500 میلیارد ریال در سوادکوه شمالی یا همین مورد اخیر کشف یک و نیم میلیاردتومانی این دستگاه ها در آمل!

بهتر است تا دیر نشده با وضع قانونی مشخص به فعالیت این واحدها سروشکلی درست و اصولی داد تا جامعه و به ویژه ادارات توزیع برق در استان هرچه کمتر از این ماجرا آسیب ببینند.

مازندران دارای دو شرکت توزیع برق است که شرکت توزیع برق منطقه ساری یک میلیون و ۳۸۴ هزار و ۷۲۶ مشترک دارد که از این تعداد ۷۶ درصد مشترکان خانگی، ۴.۹ درصد عمومی، ۵.۱ کشاورزی و هفت دهم درصد هم مشترکان صنعتی هستند./ عبارت

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو