کد خبر: 96869

تاریخ انتشار: 2021/03/04 - 10:19

ایرانگردی مرکبات شمال؛ چشم همه روشن جز دلال

تیتر3:مرکبات مازندران در ادامه سیر جهانگردی و صادرات، به مناطق مختلف کشور می‌رود تا کام ایرانیان را در شب عید و نوروز شیرین کند. امسال سال ...

تیتر3:مرکبات مازندران در ادامه سیر جهانگردی و صادرات، به مناطق مختلف کشور می‌رود تا کام ایرانیان را در شب عید و نوروز شیرین کند.

امسال سال بدی برای مرکبات و باغداران شمال نبود، کرونا و همه محدودیت‌ها و تحریم‌ها نتوانست، دروازه‌های صادراتی را به روی نوبرانه باغات شمال ببنند و محصول دسترنج باغدار شمالی و ایرانی به کشورهای مختلف اروپایی و حاشیه خزر روانه شد.

زمانی که برخی حجره نشینان پایتخت با همدستی مافیای واردات و بعضی از مسئولان، تقلا کردند تا جلوی صادرات مرکبات را بگیرند و تا حدودی نیز در این مسیر موفق شدند، باز اوضاع بر وفق مراد باغدار شمالی شد و پای برخی تجار خارجی به واسطه دلال‌های داخلی به باغات مازندران باز شد و باغدار توانست ضرر ناشی از ممنوعیت صادرات را در باغ‌هایش جبران کند و محصول را تا کیلویی ۱۰ هزار تومان به آنان بفروشد.

روزهای اسفند زودتر از دیگر ماه‌های سال با شتاب به سمت نوروز پیش می‌رود و نوبرانه های باغات مازندران به سفره‌های نوروز و هفت سین چشم دوخته‌اند تا ذخیره مرکبات در انبارها را به فروش رسانند.

سالانه بیش از دو میلیون و۷۰۰ هزار تن مرکبات در مازندران تولید می‌شود و بررسی‌ها نشان می‌دهد که هم اکنون بیش از ۷۰۰ هزار تن مرکبات در انبارهای باغداران و سورتینگ های استان وجود دارد که دل باغدارانش به بازار شب عید گرم است.

هزینه بالای تولید و قیمت نامناسب مرکبات شب عید

کربلایی اباصلت باغدار مازندرانی که بخشی از مرکبات را به امید فروش شب عید در انبار سنتی و خانگی ذخیره کرده، می‌گوید: چشممان به بازار شب عید و فروش محصول مانده در حالی که هر روز شاهد آفت زدگی و پوسیدگی مرکبات هستیم.

وی در پاسخ به اینکه چرا محصولش را برای فروش و ذخیره سازی شب عید به مباشران نفروخته است، ادامه داد: شرط‌هایی که مباشران برای خرید گذاشته بودند بسیار زیاد و غیرمنطقی بوده و از سوی دیگر پرداخت آنان نیز نقدی نبوده است.

این باغدار با بیان اینکه قیمت سبد بالا است، افزود: مباشران برای خرید مرکبات شب عید، بسته بندی در سبد و اندازه مرکبات بیش از ۲۰۰ گرم را از جمله شروط عنوان کرده‌اند در حالی که قیمت خرید متناسب با هزینه‌ها نیست.

سال گذشته ۴۰ هزار تن مرکبات مازندران در قالب خرید تضمینی از باغداران برای تنظیم بازار شب عید خریداری شده بود و امسال این میزان به نصف تقلیل یافت و متولیان امر دلیل آن را افزایش قیمت محصول نسبت به سال قبل و نداشتن منابع مالی کافی عنوان می‌کنند.

مازندران مرکبات ۲۰ استان را تأمین می‌کند

محمدرضا شعبانی مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران با اشاره به اینکه مازندران تأمین کننده پرتقال تامسون کشور است، افزود: در شب عید امسال پرتقال ۲۰ استان کشور را تأمین می‌کنیم.

وی با عنوان اینکه ارسال مرکبات تا ۲۳ اسفندماه به استان‌های مختلف کشور ادامه دارد، افزود: حدود ۲۰ هزار تن محصول به مناطق مختلف کشور ارسال خواهد شد.

وی درباره روند کاهشی خرید تضمینی مرکبات طی سال‌های اخیر گفت: هدف دولت از خرید میوه شب عید، تنظیم بازار است و امسال با توجه به اینکه قیمت مرکبات هنگام برداشت و فروش مناسب بود، دولت سعی کرد چندان در این بخش ورود پیدا نکند.

شعبانی یادآور شد: دولت برای آنکه از مصرف کننده حمایت کند با توجه به درخواست استان‌ها مختلف، از طریق مباشران اقدام به خرید تضمینی حدود ۲۰ هزار تن مرکبات کرده است.

دولت برای آنکه از مصرف کننده حمایت کند با توجه به درخواست استان‌ها مختلف، از طریق مباشران اقدام به خرید تضمینی حدود ۲۰ هزار تن مرکبات کرده است

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران ظرفیت ذخیره سازی مرکبات در انبارهای استان را ۶۰۰ هزار تن بیان کرد و گفت: نگران آن هستیم که مرکبات در انبارها باقی ماند و با توجه به گرم شدن هوا و بهار دچار پوسیدگی و فاسد شود.

وی با بیان اینکه مرکبات شب عید را آماده شده با پوشش پلاستیک درب انبار با قیمت ۱۰ هزار تومان خریداری می‌کنیم، به شرایط پرتقال اشاره کرد و گفت: پرتقال باید بین ۱۸۰ تا ۳۱۰ گرم وزن داشته باشد و در سبدهای ۹ تا ۱۰ کیلویی بسته بندی شود و نباید اشکالات ظاهری داشته باشد.

ارسال میوه‌های مرکبات مازندران به مناطق مختلف کشور از چند روز قبل شروع شد و بیش از ۶۰۰ هزار تن مرکبات دیگر استان در انبارها باقی است تا در بازارهای شب عید به فروش برسد.

حسینقلی قوانلو رئیس سازمان صمت مازندران با بیان اینکه آمادگی ارسال مرکبات و میوه شب عید برای مناطق مختلف کشور را داریم، گفت: مازندران قادر به تأمین میوه شب عید کشور تا دو ماه بعد از عید است.

وی با بیان اینکه برای شب عید استان نیز ۲۰۰ تن برای تنظیم بازار در نظر گرفته شده است، یکی از نیازها برای خرید میوه شب عید را تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش اعلام کرد و گفت: بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان نقدینگی برای خرید مرکبات شب عید نیاز داریم و با تأمین این منابع مالی با باغدار می‌توان تسویه کرد.

وی در پایان اظهار داشت: وضعیت ذخیره سازی پرتقال در انبارهای استان بسیار خوب بوده و ما آمادگی تحویل هر میزان پرتقال به استان‌های متقاضی را داریم.

از مجموع پرتقال‌های تولیدی در مازندران بیش از ۲۳۰ هزار تن تاکنون به بازارهای خارجی راه یافت و بخش قابل توجهی نیز در قالب تازه خوری در بازار استان و پایتخت عرضه شد. با رسیدن بهار و نوروز همه تلاش باغداران بر این است تا میوه‌های ذخیره شده در انبارها را به فروش برساند و برای هفت سین عید سفره آرایی کند./مهر

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو