کد خبر: 85939

تاریخ انتشار: 2020/09/15 - 13:18

الحاق روستا به شهر، محل اختلاف اهالی آلاشت با مدیریت شهری

تیتر3: پیشنهاد الحاق روستای گلیان از توابع شهر کوهستانی آلاشت سوادکوه به محدوده این شهر از سوی شهرداری و شورای شهر به اداره کل راه و ...

تیتر۳: پیشنهاد الحاق روستای گلیان از توابع شهر کوهستانی آلاشت سوادکوه به محدوده این شهر از سوی شهرداری و شورای شهر به اداره کل راه و شهرسازی برای تعریف و تصویب طرح جامع شهری طی روزهای اخیر محل بروز اختلافاتی بین برخی اهالی و فعالان اجتماعی این شهر با مدیریت شهری شده است.

 الحاق روستاها به شهرها برای افزایش محدوده و حریم شهرها و همچنین برخوردار کردن روستاها از خدمات شهری موضوعی است که در سال‌های اخیر همواره موافقان و مخالفانی را داشت. عده‌ای معتقدند که روستاهای در حریم شهرها یا نزدیک به محدوده شهری با ملحق شدن به شهر می‌توانند در روند توسعه قرار بگیرند و برخی دیگر نیز این موضوع را باری بر دوش شهرداری‌ها و همچنین گسترش بی‌ضابطه شهرها می‌دانند.

این موضوع و مناقشه طی روزهای اخیر در شهر کوهستانی و کم‌جمعیت آلاشت رخ داده و اختلافات را به جایی رسانده که مخالفان با راه‌اندازی یک کارزار اینترنتی و جمع‌آوری و ثبت امضای مجازی درخواست خود را رسمی‌ کنند تا با فشار به مسئولان اجرایی شهر، شهرستان و استان، از الحاق روستای گلیان به شهر آلاشت پیشگیری شود.

گذشته از اهمیت اجماع محلی بر سر طرح جامع شهری در استانی مانند مازندران که با کمبود زمین و استقبال غیربومیان و خوش نشینان مواجه است ، موضوع در مورد آلاشت به خاطر نامزدی این شهر به عنوان ” شهر ملی نساجی ” و گمانه زنی هایی در باره تصویب آن در شورای راهبردی شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی مستقر در وزارت میراث فرهنگی ، از اهمیت دوچندان برخوردار می شود.

آلاشت که سال ۱۳۵۲ از روستا به شهر تبدیل شد ، در محدوده جغرافیایی شهرستان سوادکوه واقع است. این شهر بر اساس نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵ کمتر از یکهزار ۲۰۰ نفر جمعیت دارد .

درخواست الحاق به شهر

ماجرا از این قرار است که شهرداری و شورای شهر آلاشت مدتی پیش پیشنهادی را به اداره کل راه‌وشهرسازی ارائه کردند که در آن با هدف افزایش حریم و محدوده شهر، زمین‌هایی در اطراف آلاشت به عنوان محدوده پیشنهادی معرفی شده است. بخشی از این محدوده پیشنهادی نیز روستای گلیان است که در فاصله یک کیلومتری و جنوب شرقی آلاشت قرار دارد و نزدیک‌ترین روستا به آلاشت محسوب می‌شود. البته این روستا از نظر فرهنگی و ارتباطات اجتماعی جدا از آلاشت محسوب نمی‌شود. اما در تقسیمات کشوری جدا از آلاشت است و شورایی مستقل دارد.

شورای اسلامی سه نفره گلیان –که اخیراً زمزمه‌هایی مبنی بر استعفای دو عضو آن نیز به گوش می‌رسد- مدتی قبل پس از این که به درخواست اهالی و با اتفاق آرا پیوستن به شهر آلاشت را تصویب کرد، این درخواست را در قالب مصوبه‌ای از شورای روستا به شهرداری و شورای شهر آلاشت ارائه داد تا در صورت موافقت مدیریت شهری آلاشت، پرونده در شهرستان و استان پیگیری شود و نهایتا در شورای عالی شهرسازی کشور به تصویب برسد. شهرداری و شورای شهر آلاشت نیز این درخواست را تصویب کردند و پس از تأیید فرماندار وقت سوادکوه، پیشنهاد به اداره کل راه و شهرسازی مازندران ارائه شد.

دلایل مخالفان

پس از مطرح شدن این موضوع توسط یکی از اعضای شورای شهر آلاشت در یکی از رسانه‌ها، مخالفت‌ها با الحاق روستای گلیان آغاز شد. مخالفان چند دلیل را برای مخالفت خود اعلام می‌کنند:

نخست این که شهرداری آلاشت همین حالا نیز در ارائه خدمات زیرساختی به شهروندان و ساکنان کم‌جمعیت نیمه دوم سال و جمعیت شناور نیمه نخست سال با مشکل مواجه است و نمی‌تواند در آینده پاسخگوی نیاز جمعیت شناوری باشد که در زمین‌های بین گلیان و آلاشت اقدام به ساخت‌وساز خواهند کرد.

دومین دلیل مخالفان وجود زمین‌هایی در اطراف آلاشت به ویژه قسمت‌های جنوبی این شهر است که به اعتقاد مخالفان با اضافه کردن این زمین‌ها به محدوده شهری مشکل کمبود زمین برای ساخت‌وساز در آلاشت حل خواهد شد و گسترش شهر به جای تخریب بافت سنتی و ثبت شده برای ساخت‌وساز، به سمت حاشیه‌ها با اجرای زیرساخت‌های مناسب شهری هدایت می‌شود. ضمن این که از نظر برخی مخالفان یکی از انگیزه‌های این اقدام، افزایش دادن قیمت زمین‌ در روستای گلیان به واسطه قرار گرفتن در محدوده شهری آلاشت است.

دلیل سومی که مخالفان مطرح می‌کنند، وجود زمین‌هایی بین روستای گلیان و آلاشت است که با ملحق شدن این زمین‌ها به شهر، موجی از ساخت‌وسازها را ایجاد خواهد کرد که این موج در نهایت به گلیان می‌رسد و از نگاه آن‌ها حتی می‌تواند بافت روستایی آن را نیز دستخوش تغییر کند و این محدوده را به محلی برای خوش‌نشین‌ها تبدیل کند./ایرنا

 

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو